علائم درد دندان و درمان دندان درد

علائم درد دندان و درمان دندان درد

بعضا بسیاری از افراد تنها بیان می کنند دندان درد شدید دارم و محل و نوع دقیق درد برای آنها مبهم است ، چرا که درد خاصیت پخش شدن دارد و به اطراف یا گوش و گلو نیز سرایت کرده و موجب حساسیت و ناراحتی در این نواحی می‌گردد.
اما با مشخص کردن نوع درد و محل آن تشخیص علت درد دندان به مراتب راحت تر خواهد شد.
 

 1. حساسیت دندان به سرما و گرما پس از پر کردن دندان
  این درد گاها پس از پر شدگی های عمیق پیش می آید که نزدیک به عصب می باشند و چنانچه پر شدگی جدید باشد ممکن است این حساسیت تا 2 الی4 ماه ادامه داشته باشد ، البته باید میزان این حساسیت روبه کاهش باشد.
  بهتر است طی این مدت از غذا ها و نوشیدنی های خیلی داغ و یا خیلی سرد استفاده نشود و در صورت امکان و قابل تحمل بودن درد ، با این درد مدارا کنید و در صورت بیشتر شدن و تداوم این حساسیت و درد دندان باید به دندان پزشک مراجعه کنید.
  تا پرشدگی و میزان آن و بررسی و در صورت نیاز اصلاح شود و اگر پر شدگی مربوط به قبل است و بر روی دندان عصب کشی شده قرار گرفته است احتمال دارد دندان شما دچار پوسیدگی مجدد شده به درمان ریشه مجدد (ری اندو) نیاز داشته باشد.
   
 2. درد کوتاه و لحظه ای هنگام خوردن و آشامیدن مواد سرد و گرم
  این نوع از درد دندان ناشی از عوامل مختلفی است ممکن است علت این درد ایجاد پوسیدگی کوچکی در دندان شما باشد که باید سریعا و قبل از پیشرفت میزان پوسیدگی به دندان پزشک مراجعه نمایید و جهت برداشتن پوسیدگی و پر کردن دندان اقدام نمایید.
  و چنانچه دندان شما قبلا درمان شده است ، ممکن است پر کردگی قبلی دچار مشکل شده و نیاز به ترمیم مجدد داشته باشد و اگر میزان پوسیدگی پیشرفت کرده و به اصطلاح دندان به عصب رسیده باشد نیاز حتمی به درمان ریشه دندان وجود دارد.
  یکی دیگر از عوامل ایجاد این درد ، تحلیل لثه اطراف دندان می باشد که حتما برای بررسی علت و درمان باید به دندان پزشک مراجعه نمایید و در صورت نیاز و با تشخیص ایشان چنانچه تحلیل لثه شما ناشی از جرم دندان ها باشد جرم گیری و اگر میزان تحلیل لثه بیشتر باشد جراحی لثه انجام شود.
   
 3. درد به مدت 10 تا 20 ثانیه پس از مصرف مواد غذایی سرد و شیرین
  ممکن است علت این درد ناشی از پوسیدگی دندان شما باشد که بهتر است قبل از پیشروی میزان پوسیدگی و به عصب رسیدن دندان به دندان پزشک مراجعه نمایید و جهت ترمیم و پرکردن دندان اقدام نمایید.
   
 4. درد تیز و تیر کشنده دندان هنگام جویدن
  علت این درد ممکن است ناشی از پوسیدگی ، شکستگی یا ترک در دندان باشد و چنانچه دندان شما قبلا تحت درمان قرار گرفته باشد ، ممکن است درد دندان شما ناشی از پوسیدگی مجدد دندان یا لق شدن پرشدگی قبلی باشد که باید سریعا و قبل از پیشروی میزان پوسیدگی و یا آسیب بیشتر به دندان ، جهت ترمیم ، درمان ریشه یا درمان ریشه مجدد اقدام نمایید که این بستگی به میزان آسیب وارده بر دندان و پیشروی عفونت دارد.
   
 5. درد پس از مصرف مواد غذایی
  اغلب این درد ناشی از افزایش میزان پوسیدگی دندان شما میباشد و ممکن است عفونت به پالپ و یا ریشه دندان رسیده باشد و اصطلاحا بیان می کنند دندان به عصب رسیده است. این نوع از درد معمولا در هنگام شب میزان افزایش مییابد و این درد دندان در شب باعث بیخوابی و ناراحتی در شب میگردد، در این صورت باید سریعا جهت درمان به دندان پزشک مراجعه کنید، چنانچه پوسیدگی سطحی باشد، پوسیدگی دندان برداشته شده و ترمیم دندان انجام می‌گردد و اگر دندانتان به عصب رسیده باشد جهت درمان ریشه (عصب کشی) اقدام نمایید.
   
 6. درد ضربانی پس از مصرف مواد غذایی داغ
  این نوع از درد که معمولا در هنگام شب افزایش می یابد ممکن است به علت پوسیدگی دندان شما باشد و حتی امکان دارد پوسیدگی به پالپ دندان رسیده باشد ، در این صورت باید سریعا جهت درمان به دندان پزشک مراجعه کنید ، چنانچه پوسیدگی سطحی باشد ، پوسیدگی دندان برداشته شده و ترمیم دندان انجام می گردد و اگر دندانتان به عصب رسیده باشد ، جهت درمان ریشه (عصب کشی) اقدام نمایید.
   
 7. درد مداوم و طولانی دندان
  این درد معمولا مربوط به عفونت دندان است و در ابتدا باید علت عفونت دندان شما مشخص شود چنانچه عفونت دندان شما ناشی از پوسیدگی دندان باشد جهت ترمیم و اگر پوسیدگی شدید تر باشد باید جهت درمان ریشه اقدام نمایید و اگرعلت عفونت دندان مربوط به لثه باشد ، باتوجه به نظر متخصص پریو (لثه) و شرایط لثه باید جهت درمان لثه و جراحی لثه اقدام نمایید.
   
 8. درد ثابت و شدید همراه با فشار و تورم لثه
  علت این درد آبسه ی دندان و عفونت بافت اطراف استخوان فک می‌باشد و ابتدا باید تحت نظر دندان پزشک با مصرف آنتی بیوتیک عفونت و التهاب دندان را کاهش داده و سپس درمان مربوطه اعم از درمان ریشه ، درمان لثه و در صورت پیشروی عفونت و عدم توانایی در نگه داری دندان ، کشیدن و جراحی دندان و سپس ایمپلنت را شروع کنید.
   
 9. درد گنگ و احساس فشار در دندان های فوقانی فک بالا
  بیشتر این درد ها به علت از سردرد ناشی از سینوزیت است و چنانچه دندان پزشک شما تشخیص دادند درد شما ناشی از سینوزیت می‌باشد باید جهت درمان به پزشک مربوطه مراجعه نمایید.
   
 10. درد های ناحیه مفصل و عضلات فک که صبح ها احساس می شود.
  تجربه این درد مخصوصا هنگام صبح به علت دندان قروچه شبانه است که ناآگاهانه صورت می‌گیرد و جهت درمان ابتدا باید علت دندان قروچه مشخص شود . اما به طور کلی جهت درمان دندان قروچه باید استرس ، اضطراب و فشار های روحی روانی را کاهش داده و با تجویز دندان پزشک از محافظ شبانه (نایت گارد) استفاده کنید، که این محافظ هنگام خواب استفاده می‌شود.
   
 11. احساس درد مداوم و بازه ای در فک ، گلو و گوش
  ممکن است احساس این نوع درد همراه با سوزش گلو و درد در سایر نقاط و اعلائمی اعم از :
  درد ، التهاب و عفونت درخود دندان عقل ، دندان های مجاور یا فک
  مشکل در بلع یا باز کردن دهان
  درد گلو ، گوش، سر و قسمت چپ یا راست صورت و گردن
  احساس این نوع درد اغلب مربوط به دندان عقل باشد که با ویزیت و یا عکس گرافی و تحت نظر دندان پزشک مشخص می‌گردد چرا که ممکن است دندان عقل به صورت نهفته یا نیمه نهفته بوده و علائم ظاهری نداشته باشد و تنها درد و تورم لثه احساس گردد. از این رو بهتر است برای جلوگیری از آسیب ها و عوارض احتمالی اقدام به کشیدن و یا جراحی دندان عقل نمایید. چرا که علاوه بر درد و عفونت باعث آسیب به سایر دندان ها نیز می گردد.
   
 12. شل یا کج شدن دندان به مرور زمان
  ممکن است این درد به علت بیماری پریودنتال(بیماری لثه) باشد ، که باعث تورم و التهاب لثه و از دست رفتن بافت اطراف دندان و شل شدن آن می شود. از این رو باید جهت تشخیص علت درد به دندان پزشک و در نهایت برای درمان به متخصص پریو(لثه) مراجعه نمایید.
  در این شرایط و با توجه به موقعیت دندان و اگر دندان قدامی (دندان های جلو) باشد، با استفاده از پودر استخوان و جراحی لثه سعی بر حفظ کردن و نگه داشتن دندان ها می شود و چنانچه دندان ها ی خلفی (دندان های انتهایی) دچار عارضه شده باشد ممکن است با توجه به شرایط دندان اقدام به کشیدن دندان و یا جراحی دندان نمایند.
   
 13. زخم دهان و دندان
  زخم های دهان می تواند انواع و علل مختلفی داشته باشد اعم از حالت های معمول مثل آفت و تبخال که عوامل مختلفی در بروز این دسته از عارضه های دهانی دخیل می‌باشد. اعم از :
  عوامل ژنتیکی
  استرس
  عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
  آلرژی به مواد غذایی یا استفاده از مواد غذایی آلوده
  کمبود ویتامین b12 و اسید فولیک در بدن
  وجود ویروس تبخال در بدن
  برخی بیماری ها
  چنانچه دلیل آفت دهان میکروب و یا استفاده از مواد غذایی آلوده باشد استفاده از پرتو های کم توان لیزر می‌تواند باعث بهبودی سریع و از بین بردن علت ایجاد آفت باشد. چنانچه علت آفت موارد دیگری باشد استفاده از لیزر جهت کاهش درد، سوزش و التهاب موثر خواهد بود.
  اصولا زخم های ناحیه دهان باید طی دو هفته برطرف شود. چنانچه زخم های این ناحیه طی مدت دو هفته برطرف نشود مشخص میگردد که علت و نوع زخم درست تشخیص داده نشده است و باید علت آن مشخص و درمان لازم صورت گیرد. در این شرایط بهتر است شما به متخصص بیماری های دهان و دندان مراجعه نمایید تا علت و درمان آفت دهان مشخص گردد.
   
 14. احساس درد در تمام فک ، دهان و دندان ها
  گاها ممکن است فرد احساس درد مستمر و یا به صورت بازه ای بعد از مصرف مواد غذایی داغ و سرد و یا در هنگام شب در کل فضای دهان و دندان داشته باشد ، در این صورت بیشترین احتمالی که وجود دارد :
  پوسیدگی و عفونت در برخی از دندان ها
  به عصب رسیدن دندان
  درد دندان عقل
  درد دندان درمان شده ( عصب کشی شده، روکش شده )
  می باشد و با توجه به این که ماهیت درد به گونه ای می باشد که پخش شده و باعث احساس درد در اطراف محل اصلی درد می شود.
  تشخیص منشا درد و دندان آسیب دیده مشکل است و این امکان وجود دارد که ظاهر دندان سالم و عاری از پوسیدگی باشد.
  در نتیجه تنها با عکس گرافی و بررسی شرایط دندان ها و ریشه توسط دندان پزشک و یا متخصص می توان منشا و علت اصلی درد را مشخص و درمان لازم را انجام داد.
این مطلب در تاریخ توسط نوشته شده است.
نوشته شده در درد دندان

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *